Lenka Woźniak

Województwo : Mazowieckie
Ur. : 18.12.2017 roku
Diagnoza : niedorozwój kości udowej, koślawość kości stawu skokowego i stopy, skrócenie kości uda i kości podudzia.
Cel zbiórki : leczenie pooperacyjne, w tym: rehabilitacja, konieczny sprzęt ortopedyczny, środki okołomedyczne

Lena urodziła się z wrodzoną wadą kończyny dolnej. Od urodzenia ciężko było postawić diagnozę. Polscy lekarze cały czas stawiali nowe jednostki chorobowe. W wieku 6 miesięcy Lenka przeszła skomplikowaną operację rekonstrukcji kolana i likwidacji przykurczu. Niestety operacja nie przyniosła oczekiwanych efektów. Po paru miesiącach pomimo kolejnych gipsów, ortezach i ciągłej rehabilitacji noga zaczęła wracać do pierwotnego stanu. Co gorsza różnica w długości nóżki chorej do zdrowej robiła się coraz większa z każdym miesiącem. Badania ujawniły dodatkowo niedorozwój kości udowej, koślawość kości stawu skokowego i stopy, skrócenie kości uda i kości podudzia oraz hemimelię II stopnia. . Polscy ortopedzi rozłożyli ręce. Z pomocą przyszedł nam Dr Paley z USA. Postawił diagnozę i zaplanował leczenie (operację).Dał rodzicom gwarancję, iż Lenka będzie chodzić prawidłowo! „Niestety nie jest to leczenie na NFZ. Angażując wszystkie środki swoje i rodziny nie bylibyśmy w stanie sfinansować operacji. Z pomocą innych ludzi uratujemy nóżkę naszej Lenki i damy jej szansę na normalne życie, by nie było wypełnione pasmem bólu i cierpienia” – mama. " Kiedy widzę to cierpienie wypisane na twarzy Leny… Nie umiem opisać tego uczucia. Ból, frustracja i myśl, że moja malutka córeczka już zawsze mogłaby być skazana na niesprawność. Nie mogę na to pozwolić, nie teraz, kiedy przed nią całe życie i szansa na zdrowie. Już pod koniec ciąży lekarze sygnalizowali, że Lena będzie miała problem z nogą. Nie bagatelizowaliśmy problemu, ale na tym etapie nikt nie był w stanie określić, jaka będzie diagnoza. Pozostawało nam czekać i wierzyć, że wada nie będzie znacząca. Oczekiwanie w niepewności… Zrozumieją to tylko ci, którzy usłyszeli coś podobnego. Głaskałam brzuch i po cichu liczyłam, że to, co zobaczyliśmy na badaniu, to błąd, fatalna pomyłka… Kiedy Lena przyszła na świat, widok nogi nie pozostawiał wątpliwości - nienaturalne wygięcie w kolanie, wykrzywiona stopa i brak możliwości przywrócenia jej do naturalnego - stan wskazywał na poważną wadę. Lekarze nie mieli pewności, na czym polega choroba. Początkowo zakładano, że wada jest uleczalna, że noga szybko zostanie wyleczona. Pierwszą diagnozę otrzymaliśmy, kiedy córeczka skończyła 3 miesiące. Wtedy usłyszeliśmy pierwszą diagnozę, która nami wstrząsnęła - to jeden przypadek na 100 000 - zwichnięcie stawu kolanowego. I wtedy zaczęło się testowe leczenie, co tygodniowe zmiany gipsu w nadziei, że uda się skorygować kolano, a noga zacznie rosnąć prawidłowo. Równocześnie odwiedzaliśmy kolejnych lekarzy specjalistów w poszukiwaniu pełnej diagnozy. Badania wskazały, że choroba jest znacznie szersza: niedorozwój kości udowej, koślawość kości stawu skokowego i stopy, skrócenie kości uda i kości podudzia. To było jak wyrok. Utraconej beztroski, sprawności i radości z życia. Nie wiedziałam, co myśleć, przecież to nie może dotyczyć mojego maleństwa. Patrzyłam na Lenę i nie mogłam powstrzymać łez. Ona była niczego nieświadoma, spoglądała na nas z ogromną nadzieją. A ja nie mogłam nic. Ta bezradność: nasza i medycyny była wykańczająca. Postanowiliśmy nie tracić nadziei, szukaliśmy innych rozwiązań, szansy na zdrowie i sprawność Lenki. Siedem przypadków tej choroby w Polsce. To nawet dla lekarzy było zaskoczenie. Musiałam znaleźć ratunek. Nie mogłam pozwolić na niepełnosprawność! pomocą przyszedł nam Dr Paley z USA. Postawił diagnozę i zgodnie z planem zoperował nóżkę Lenki 5 września 2019 roku. Dr Paley, dał rodzicom gwarancję, iż będzie chodzić prawidłowo. Cała procedura rekonstrukcyjna obejmowała nastawienie rzepki, zniesienie utrwalonego przykurczu w stawie kolanowym, następnie wydłużenie kości udowej i prawidłowe ustawienie stopy.". Operacja się udała, po ściągnięciu gipsu Lenka będzie rehabilitowana , a w przyszłości czekają ją jeszcze dwie operacje lewej nóżki. Prosimy o dalsze wspieranie Lenki w jej dążeniu do postawienia pierwszego, samodzielnego kroku .....

• przekazać środki finansowe na leczenie i rehabilitację po operacji nóżki (wrzesień)
  • wpłacić środki finansowe na leczenie nóżki (kwiecień)