Hania Pinkowicz

Województwo: Śląskie
Urodzona: 28.08.2016 roku
Diagnoza: Mózgowe porażenie dziecięce - niedowład spastyczny kończyn dolnych, małogłowie, zez rozbieżny oraz brak widzenia obuocznego
Cel zbiórki: zebranie kwoty 11.000 zł na ortezę AFO AKRYL z ruchomym stawem. Zebranie kwoty 16 tyś zł na: rehabilitację metodą Vojty, na terapię wzroku, ćwiczenia metodą NDT Bobath i terapię ręki w 2024 roku.

Narodziny dziecka kojarzą się z ogromnym szczęściem. Każdy z rodziców czeka na ten pierwszy krzyk zwiastujący nowe życie. Gdy tego zabraknie, pojawia się stres i niezrozumienie. Brak pierwszego przytulenia, spojrzenia w oczy. Człowiek nie wie jak reagować. Niestety nas spotkał ten gorszy scenariusz. Ciąża z Hanią przebiegała bez żadnych komplikacji. Nic nie wskazywało na to, że za moment będziemy musieli przeorganizować całe nasze życie. Szybki poród. Nagle mnóstwo lekarzy zebrało się obok Hani. A my nie mogliśmy spojrzeć na nowonarodzoną córeczkę. Słyszeliśmy tylko, że nie oddycha i jest sina. Od razu zabrali ją na badania. Nie zobaczyliśmy jej nawet przez sekundę. To wszystko działo się jak w mgnieniu oka. Zdarzeniom towarzyszyło wiele skrajnych emocji. Hania otrzymała tylko 2 punkty w skali Apgar. Po kilku godzinach niepewności dowiedzieliśmy się, że musi zostać natychmiast przetransportowana do innego szpitala, gdzie otrzyma ratunek - czepek chłodzący, który zmniejszy powstałe szkody neurologiczne. Mogliśmy zobaczyć ją tylko na chwilkę. Nasze wyczekane maleństwo. A potem zabrali ją na 2 tygodnie. 2 tygodnie trwające jak wieczność. Nie potrafiła też samodzielnie oddychać, a co najgorsze, że nie mogła przytulić mamy i taty. Już w trzeciej godzinie życia została przewieziona na Oddział Intensywnej Terapii, gdzie rozpoczęto chłodzenie jej głowy - urządzeniem Cool-Cap. Rokowania były złe. Brak konkretnych diagnoz powodował wzrastający niepokój. Zabierając nasze maleństwo ze szpitala, tak naprawdę nie wiedzieliśmy, co jej jest. Wystąpiło niedotlenienie okołoporodowe. Co dalej? Jak mamy jej pomóc? Główka Hani prawie w ogóle nie rosła, napięcie mięśniowe było wzmożone. Hania dużo płakała, musiała bardzo cierpieć. Szukaliśmy pomocy, by dowiedzieć się, co robić. W punkcie wczesnej interwencji otrzymaliśmy trochę więcej informacji. Skutkiem komplikacji okołoporodowych jest mózgowe porażenie dziecięce, niedowład spastyczny kończyn dolnych, małogłowie, zez rozbieżny oraz brak widzenia obuocznego. Usłyszeliśmy, że Hania musi być jak najszybciej rehabilitowana. Wyrok spadł na nas niespodziewanie. Mieliśmy dwie możliwości - albo załamać się i pogrążyć w smutku, albo walczyć i cieszyć każdym dniem. Nie zastanawialiśmy się długo i zaczęliśmy działać. Jesteśmy naprawdę szczęśliwi pomimo choroby Hani. Cieszymy się, że jest z nami, że swoim uśmiechem zaraża naszą rodzinę każdego dnia. Inspiruje nie tylko nas, ale także swojego młodszego brata. Nasza mała wojowniczka to najdzielniejsza osoba jaką znamy. Wiemy, że jest pod opieką najlepszych specjalistów. Ćwiczy metodą Vojty, skierowaną dla dzieci ze schorzeniami neurologicznymi oraz metodą Bobath, która ma na celu usprawnić ją ruchowo i pomóc we wszechstronnym rozwoju. Dodatkowo ma terapię ręki, zajęcia z integracji sensorycznej, muzykoterapii oraz hipoterapii. W styczniu 2020 roku przeszła pierwszą operację korekty zeza. Bardzo dużo już przeszłam, ale pozostaję pełną radości optymistką. Zasypiam i budzę się z uśmiechem na twarzy. Każdego dnia ćwiczę i walczę o lepsze jutro, a przede wszystkim o samodzielność. Codziennie jestem rehabilitowana i nie zawsze jest to przyjemne. Moi rodzice też są bardzo dzielni i ze wszystkich sił chcą mi pomóc, abym w przyszłości mogła być całkowicie niezależna i stanęła na własnych nogach. Nie chodzę jeszcze samodzielnie, ale dzięki chodzikowi stawiam pierwsze nieśmiałe kroki. Od dnia narodzin, mimo słabych rokowań zrobiłam ogromne postępy. Wszystko to jednak nie przychodzi samo i związane jest z ogromem pracy oraz wydatków. Hania jest ogromną optymistką. Skrada serca wszystkich ludzi, którzy pojawią się na jej drodze. Każdego dnia ciężko ćwiczy. Walczy, aby w przyszłości mogła stanąć na własnych nogach. Wszystko to jednak nie przychodzi samo. Związane jest z ogromem pracy oraz dużymi wydatkami.

• opłacić dwumiesięczną Hipoterapię (marzec)
  • przelać środki pieniężne na zakup specjalistycznego Pionizatora (styczeń)

• przekazać kolejne fundusze na zakup specjalistycznego pionizatora (październik)
  • przekazać fundusze zakup specjalistycznego pionizatora (październik)