Maja Wróblewska

Województwo: Kujawsko-Pomorskie
Data urodzenia: 24.10.2018 rok
Diagnoza: Zanik nerwu wzrokowego - wada nieoperacyjna
Cel zbiórki: pozyskiwanie środków na: zajęcia sensoryczne koszt miesięczny 600 zł, Zajęcia z terapii widzenia koszt miesięczny 1000 zł, zajęcia z Hipoterapii miesięczny koszt 300 zł, zajęcia z pedagogiem specjalnym koszt miesięczny 480zł, zajęcia z tyflopedagogiem koszt miesięczny 600zł, turnus w Laskach z dojazdem to jest 900zł za cztery dni.

Maja urodziła się jako zdrowa dziewczynka. Wydawało się, że nie będzie żadnych powodów do niepokoju. Wszystko zmieniło się, gdy córeczka skończyła 3 miesiące. Zgłosiliśmy się najpierw do lekarza pierwszego kontaktu, a następnie zostaliśmy skierowani do okulistki. Pani doktor stwierdziła wtedy u Mai oczopląs. Już wtedy diagnoza wzbudziła w nas spory niepokój. Musieliśmy poddać córeczkę dalszym badaniom. Wyniki tomografu sprawiły, że ugięły się pode mną kolana. U Mai zdiagnozowano wrodzoną wadę - hipoplazję nerwów wzrokowych, czyli ich zanik. W pierwszej chwili pojawił się jedynie lament i płacz. Nie mogłam pogodzić się z faktem, że córeczka być może nigdy nie zobaczy, jak wygląda jej mama i tata. Nie dopuszczałam do siebie takiej myśli. Zanik nerwu wzrokowego jest następstwem nieodwracalnych uszkodzeń włókien nerwowych siatkówki, włókien nerwu wzrokowego czy pasm wzrokowych. Mogą one obejmować cały przekrój nerwu wzrokowego, jak również jedynie jego część, czego skutkiem jest odpowiadający mu ubytek w polu widzenia. W przypadku rozwinięcia się zaniku nerwu wzrokowego, pierwszymi objawami są: ból gałki ocznej, ubytki w polu widzenia, pogorszenie wzroku, zaburzenie widzenia barw. W bardziej zaawansowanym przebiegu choroby następuje utrata wzroku. Ciężkie urazy mogą doprowadzić do obrzęku mózgu i tworzenia się krwiaków. Przeraża mnie ciemność, przeraża mnie to, że moja córka mogłaby w niej żyć. Tak bardzo chcę, żeby była sprawna, szczęśliwa, samodzielna. Tak bardzo chcę, by miała dobre życie, ale jak mam o to walczyć? Jak mam wygrać z okrutnym losem? Kolejny cios przyszedł chwilę później, gdy okazało się, że wada Mai jest nieoperacyjna. Jedyną szansą na walkę o wzrok jest nieustanna rehabilitacja. To nasza nadzieja, której trzymamy się każdego dnia. Wciąż nie wiemy na jaką odległość widzi Maja, czy rozpoznaje kolory i kontury. Dzięki ćwiczeniom udało się jednak wypracować reakcję na światło. Od początku staraliśmy się zapewnić córce jak najlepsze warunki do walki o sprawność. Musieliśmy dostosować zabawki, misie, specjalne tablice tak, aby miały biały, czarny i kontrastowy kolor. Maja w domu porusza się swobodnie, ponieważ zna wszystko na pamięć. Cały czas myślę jednak o tym, czy poradzi sobie na zewnątrz, czy będzie w stanie bezpiecznie przekroczyć przejście dla pieszych. Niezwykle pomocne okazały się zajęcia w specjalistycznym ośrodku, gdzie Maja uczy się samodzielności oraz wykorzystywania pozostałych zmysłów w codziennym funkcjonowaniu. Dzięki pomocy wykwalifikowanych osób jesteśmy w stanie walczyć również z własnym lękiem o to, jak córeczka poradzi sobie w przyszłości. Obecnie Maja uczestniczy w następujących terapiach: z tyflopedagogiem, terapii widzenia, pedagogiem specjalnym, z logopedą, w terapii sensorycznej. Koszt turnusów w Ośrodku Dla Niewidomych w Laskach to rocznie 15000 zł. Potrzeby wciąż rosną, a wiem, że musimy zrobić wszystko, by pomóc Majeczce. Powoli stajemy się jednak bezradni! Nadzieję na kontynuowanie walki z chorobą córeczki daje dalsza rehabilitacja i korzystanie ze specjalistycznych sprzętów. Bardzo prosimy o pomoc.

• opłacić część turnusu rehabilitacyjnego w Laskach (kwiecień)
  • opłacić wizyty u okulisty dla dzieci (marzec)
  • przelać kolejny przelew środków pieniężnych na opłacenie turnusu rehabilitacyjnego dla dzieci Niedowidzących w Laskach (styczeń)

• przelać kolejny przelew środków pieniężnych na opłacenie turnusu rehabilitacyjnego dla dzieci Niedowidzących w Laskach (grudzień)